Ile kosztuje geodeta? Cennik usług geodezyjnych w 2023 roku

W niniejszym artykule przyjrzymy się kosztom usług geodezyjnych w Polsce, omówimy czynniki wpływające na ich wysokość oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze geodety. Tak więc Ile kosztuje geodeta? Jakiego cennika usług geodezyjnych możemy się spodziewać w 2023 roku?

Każdy, kto zdecyduje się na budowę domu, musi bezwzględnie wiązać się z stosunkowo wysokimi kosztami, w porównaniu do lat poprzednich. Już w tym miejscu warto mieć świadomość, że cennik geodety także poszybował ku górze. Geodeta jednak bez dwóch zdań będzie ci niezmiernie potrzebny podczas procesu budowy nieruchomości, ponieważ będzie on musiał opracować mapy, które będą niezbędne oraz będzie musiał wykonać wszelkie procedury pomiarowe. Czy cennik geodety zawsze, bezwzględnie jest taki sam? Niekoniecznie, ponieważ cena takiej usługi niejednokrotnie powiązana jest z wykonywaniem poszczególnych działań.

Cennik usług geodezyjnych

Poniżej znajduje się przykładowy cennik geodety:

Usługa Średnia cena
Tyczenie budynku 1 650 zł
Wykonanie mapy do celów projektowych 1 500 zł
Wznowienie znaków granicznych 1 850 zł
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza 1 200 zł
Podział działki 3 000 zł
Rozgraniczenie działki 1 500 zł
Ponowne wytyczenie granic działki 1 400 zł

A więc od czego będzie zależny cennik usług geodezyjnych?

Obowiązkiem geodety są profesjonalne pomiary działek oraz sporządzanie wszelkich map, więc analogicznie będzie on nam niezbędny podczas budowy na przykład domu. Niezbędnymi elementami podczas pracy geodety będzie między innymi wykonanie mapy, aby projekt zabudowy mógł być wykonany i idealnie umiejscowiony na naszej działce, aby bezpośrednie granice nieruchomości także mogły pozostać zaznaczone oraz do obowiązków geodety będzie należeć rzetelne sprawdzenie realnych granic budynku po zakończeniu jego budowy. Są to elementy niezbędne i bez usług geodezyjnych nie będziemy mogli przeskoczyć tego punktu. Za wykonanie każdego z wyżej wymienionych elementów naliczana jest konkretna kwota, która podliczona pod koniec współpracy może się okazać wcale nie taka mała. Dodatkowo może zaistnieć sytuacja, w które konieczne może się okazać podzielenie działki na mniejsze kawałki czy wznowienie znaków granicznych na gruncie, co jak się okazuje może być bardziej kosztowne niż skomplikowane. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje geodeta – zależne jest to od konkretnego zlecania.

Zazwyczaj nie spotkamy się ze ściśle określonymi cenami za wykonanie danego elementu usługi ze względu na to, że geodeta chce uchronić się przed nadmiernym napracowaniem się za zbyt małą stawkę. Ceny mocno uwarunkowane są indywidualną sytuacją oraz pozycją działki i powstającej na niej nieruchomości. Dodatkowo ceny mogą być mocno wygórowane w momencie, kiedy postanowimy wybudować naszą nieruchomość w dużym mieście, gdzie geodeci cenią się kilkukrotnie drożej, niestety, ale mają do tego pełne prawo. Kiedy byśmy chcieli zaoszczędzić na geodecie i ściągnąć go z innego miasta, to także może nie być to opłacalne zważając na dosyć wysokie ceny paliwa. Dobrą opcją okazuje się jednak porównywanie cen kilku geodetów, tak aby odnaleźć jak najbardziej konkurencyjną cenę na danym rynku. W takim wypadku nie należy jednak nabrać się, kiedy otrzymacie od geodety wycenę jego działalności w cenie netto, ponieważ bezwzględnie będziesz musiał się rozliczyć w cenie brutto, a więc do ceny netto dodać 23% podatku VAT. Dodatkowo ceny za usługi geodezyjne często podane są w dosyć dużych widełkach. Duży rozstrzał widełek pojawia się w momencie, kiedy geodeta nie wie, jak bardzo skomplikowane prace będą go czekać. W momencie, kiedy poziom skomplikowania szybuje ku górze, to cena usługi niestety także. Dodatkowo jeżeli działka posiada nierównomierne ukształtowanie terenu, czy nieuregulowany stan prawny, musicie bezwzględnie być przygotowani na dużo większe koszty związane z jej zabudową.

Ile kosztuje geodeta?

Ile kosztuje geodeta

Na wstępie warto zaznaczyć, że ceny podane poniżej są cenami mocno uśrednionymi i w zależności od konkretnego przypadku mogą się one znacząco różnić. Koszt wykonania samej mapy do celów projektowych, to koszt około 1500 złotych, która okazuje się niezbędna już w momencie, kiedy planujemy daną budowę, ale jeszcze przed je rozpoczęciem, ponieważ jest ona niezbędna dla projektanta, ponieważ będzie ona niezbędna dla projektanta, który będzie musiał precyzyjnie zaprojektować, w którym miejscu na działce będzie znajdował się dom, oraz jak będą przebiegać wszelkie niezbędne przyłącza. Do wykonania takiej mapy, stricte pod konkretną inwestycje niezbędne są także informacje dotyczące uzbrojenia i ukształtowania terenu, dróg publicznych oraz tego w jakim położeniu znajdują się nieruchomości sąsiedzkie.

Jeżeli posiadamy dużą działkę i chcemy ją podzielić na mniejsze działki, musimy przygotować się na poniesienie około 3000 złotych dodatkowych kosztów, które poniesiemy w momencie, kiedy naszą działkę będziemy chcieli podzielić na dwie mniejsze działki, jednakże podział na każdą kolejną działkę więcej to koszt około kilkuset złotych. Takie działki kolejno możemy spieniężyć jako działki budowlane niezależnie od ich końcowej powierzchni.

Kiedy posiadamy już pozwolenie na budowę, niezbędny okaże się dla nas dokument pod tytułem wytyczenie granic budynku. Wykonanie takiego dokumentu przez geodetę to koszt dla nas w granicach 1500 złotych, jeżeli pod uwagę bierzemy jak najbardziej banalny wariant budynku.

Wznowienie znaków granicznych działki, w momencie, kiedy zostały one uszkodzone, lub granica działki została przesunięta, to koszt około 700 złotych.

Na sam koniec pozostało wykonanie przez geodetę, geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, która jak się okazuje jest niezbędna do zakończenia całego procesu budowlanego, to koszt około 1200 złotych.

Ile kosztuje wytyczenie granic działki?

Cena wyznaczania granic działki może się różnić w zależności od rodzaju działki, jej lokalizacji, powierzchni, ukształtowania terenu oraz sposobu wytyczenia granic.

Oto orientacyjne koszty wytyczenia granic różnego rodzaju działek:

  • Działka rolna: koszt wytyczenia granic tej działki zależy głównie od powierzchni, ukształtowania terenu oraz metody wytyczenia granic. Cena może oscylować w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  • Działka budowlana: koszt wytyczenia granic działki budowlanej jest zwykle wyższy niż w przypadku działek rolnych, ponieważ wymaga ona dokładnego i precyzyjnego wytyczenia granic z uwagi na późniejszą budowę.
  • Działka siedliskowa: koszt wytyczenia granic działki siedliskowej może być podobny do kosztów wytyczenia granic działki budowlanej, ponieważ siedliska są zwykle położone w atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie miejscach.
  • Działka rekreacyjna: koszt wytyczenia granic działki rekreacyjnej zależy przede wszystkim od powierzchni, metody wytyczenia oraz ukształtowania terenu. Ceny mogą być podobne do wytyczenia granic działki siedliskowej

Jednakże, należy pamiętać, że są to jedynie orientacyjne koszty, a dokładna wycena będzie zależeć od indywidualnych potrzeb i wymagań dotyczących wyznaczania granic działki.

Ile kosztuje rozgraniczenie działki?

Koszt rozgraniczenia działki zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość działki, skomplikowanie terenu oraz konkurencyjność rynku.

W Polsce orientacyjne ceny za rozgraniczenie działki wynoszą od około 500 zł do 3000 zł. W tej kwocie zawiera się wykonanie pomiarów geodezyjnych, sporządzenie dokumentacji, oznakowanie granic działki i ustawienie znaków granicznych.

Warto jednak pamiętać, że koszt rozgraniczenia działki może ulec zmianie, jeśli teren jest trudno dostępny, wymaga specjalistycznego sprzętu lub występują na nim trudne warunki geologiczne. W takiej sytuacji geodeta może zaoferować wyższą cenę za wykonanie usługi.

Przed wyborem geodety do rozgraniczenia działki warto dokładnie zapoznać się z wycenami oferowanymi przez różnych specjalistów oraz upewnić się, że oferta zawiera wszystkie niezbędne usługi bez dodatkowych kosztów ukrytych.

Koszt geodety oraz usług geodezyjnych w 2023 roku

Jeżeli byśmy się zdecydowali na podsumowanie wszelkich kosztów związanych z pracami geodezyjnymi musimy przygotować mniej więcej 7900 złotych. Koszt geodety, niestety w takim przypadku jest nieunikniony. Jest to dosyć duży koszt, który obejmuje stricte tylko i wyłącznie papierkową część postępów naszej pracy budowlanej. Koszty wszelkich usług niejednokrotnie wzrosły przez szalejącą inflację, jeżeli jednak jesteś zdecydowany i zdeterminowany, aby rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu musisz wziąć pod uwagę koszty usług geodezyjnych.