Ile kosztuje geodeta? Cennik usług geodezyjnych w 2022 roku

Kiedy w 2022 roku procent inflacji poszybował w górę, a jednocześnie ceny wszystkich produktów, jak i usług idą nieubłagalnie w górę, jakiego cennika usług geodezyjnych możemy się spodziewać? Ile kosztuje geodeta na dzień dzisiejszy? Czy usługi geodezyjne będą jednymi z najdroższych? Na te, jak i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu, do którego przeczytania najgoręcej zapraszam.

Każdy, kto zdecyduje się na budowę domu w 2022 roku, musi bezwzględnie wiązać się z stosunkowo wysokimi kosztami, w porównaniu do lat poprzednich. Już w tym miejscu warto mieć świadomość, że cennik geodety także poszybował ku górze. Geodeta jednak bez dwóch zdań będzie ci niezmiernie potrzebny podczas procesu budowy nieruchomości, ponieważ będzie on musiał opracować mapy, które będą niezbędne oraz będzie musiał wykonać wszelkie procedury pomiarowe. Czy cennik geodety zawsze, bezwzględnie jest taki sam? Niekoniecznie, ponieważ cena takiej usługi niejednokrotnie powiązana jest z wykonywaniem poszczególnych działań.

Cennik usług geodezyjnych

Poniżej znajduje się przykładowy cennik geodety:

Usługa Średnia cena
Tyczenie budynku 1 650 zł
Wykonanie mapy do celów projektowych 1 600 zł
Wznowienie znaków granicznych 1 850 zł
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza 1 200 zł
Podział działki 3 000 zł

A więc od czego będzie zależny cennik usług geodezyjnych?

Obowiązkiem geodety są profesjonalne pomiary działek oraz sporządzanie wszelkich map, więc analogicznie będzie on nam niezbędny podczas budowy na przykład domu. Niezbędnymi elementami podczas pracy geodety będzie między innymi wykonanie mapy, aby projekt zabudowy mógł być wykonany i idealnie umiejscowiony na naszej działce, aby bezpośrednie granice nieruchomości także mogły pozostać zaznaczone oraz do obowiązków geodety będzie należeć rzetelne sprawdzenie realnych granic budynku po zakończeniu jego budowy. Są to elementy niezbędne i bez usług geodezyjnych nie będziemy mogli przeskoczyć tego punktu. Za wykonanie każdego z wyżej wymienionych elementów naliczana jest konkretna kwota, która podliczona pod  koniec współpracy może się okazać wcale nie taka mała. Dodatkowo może zaistnieć sytuacja, w które konieczne może się okazać podzielenie działki na mniejsze kawałki czy wznowienie znaków granicznych na gruncie, co jak się okazuje może być bardziej kosztowne niż skomplikowane.

Zazwyczaj nie spotkamy się ze ściśle określonymi cenami za wykonanie danego elementu usługi ze względu na to, że geodeta chce uchronić się przed nadmiernym napracowaniem się za zbyt małą stawkę. Ceny mocno uwarunkowane są indywidualną sytuacją oraz pozycją działki i powstającej na niej nieruchomości. Dodatkowo ceny mogą być mocno wygórowane w momencie, kiedy postanowimy wybudować naszą nieruchomość w dużym mieście, gdzie geodeci cenią się kilkukrotnie drożej, niestety, ale mają do tego pełne prawo. Kiedy byśmy chcieli zaoszczędzić na geodecie i ściągnąć go z innego miasta, to także może nie być to opłacalne zważając na dosyć wysokie ceny paliwa. Dobrą opcją okazuje się jednak porównywanie cen kilku geodetów, tak aby odnaleźć jak najbardziej konkurencyjną cenę na danym rynku. W takim wypadku nie należy jednak nabrać się, kiedy otrzymacie od geodety wycenę jego działalności w cenie netto, ponieważ bezwzględnie będziesz musiał się rozliczyć w cenie brutto, a więc do ceny netto dodać 23% podatku VAT. Dodatkowo ceny za usługi więc często podane są w dosyć dużych widełkach. Duży rozstrzał widełek pojawia się w momencie, kiedy geodeta nie wie, jak bardzo skomplikowane prace będą go czekać. W momencie, kiedy poziom skomplikowania szybuje ku górze, to cena usługi niestety także. Dodatkowo jeżeli działka posiada nierównomierne ukształtowanie terenu, czy nieuregulowany stan prawny, musicie bezwzględnie być przygotowani na dużo większe koszty związane z jej zabudową.

Więc ile będą kosztować usługi geodezyjne w 2022 roku?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ceny podane poniżej są cenami mocno uśrednionymi i w zależności od konkretnego przypadku mogą się one znacząco różnić. Koszt wykonania samej mapy do celów projektowych, to koszt około 1500 złotych, która okazuje się niezbędna już w momencie, kiedy planujemy daną budowę, ale jeszcze przed je rozpoczęciem, ponieważ jest ona niezbędna dla projektanta, ponieważ będzie ona niezbędna dla projektanta, który będzie musiał precyzyjnie zaprojektować, w którym miejscu na działce będzie znajdował się dom, oraz jak będą przebiegać wszelkie niezbędne przyłącza. Do wykonania takiej mapy, stricte pod konkretną inwestycje niezbędne są także informacje dotyczące uzbrojenia i ukształtowania terenu, dróg publicznych oraz tego w jakim położeniu znajdują się nieruchomości sąsiedzkie.

Jeżeli posiadamy dużą działkę i chcemy ją podzielić na mniejsze działki, musimy przygotować się na poniesienie około 3000 złotych dodatkowych kosztów, które poniesiemy w momencie, kiedy naszą działkę będziemy chcieli podzielić na dwie mniejsze działki, jednakże podział na każdą kolejną działkę więcej to koszt około kilkuset złotych. Takie działki kolejno możemy spieniężyć jako działki budowlane niezależnie od ich końcowej powierzchni.

Kiedy posiadamy już pozwolenie na budowę, niezbędny okaże się dla nas dokument pod tytułem wytyczenie granic budynku. Wykonanie takiego dokumentu przez geodetę to koszt dla nas w granicach 1500 złotych, jeżeli pod uwagę bierzemy jak najbardziej banalny wariant budynku.

Wznowienie znaków granicznych działki, w momencie, kiedy zostały one uszkodzone, lub granica działki została przesunięta, to koszt około 700 złotych.

Na sam koniec pozostało wykonanie przez geodetę, geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, która jak się okazuje jest niezbędna do zakończenia całego procesu budowlanego, to koszt około 1200 złotych.

Koszt geodety w 2022 roku

Jeżeli byśmy się zdecydowali na podsumowanie wszelkich kosztów związanych z pracami geodezyjnymi musimy przygotować miej więcej 7900 złotych. Koszt geodety, niestety w takim przypadku jest nieunikniony. Jest to dosyć duży koszt, który obejmuje stricte tylko i wyłącznie papierkową część postępów naszej pracy budowlanej. Koszty wszelkich usług niejednokrotnie wzrosły przez szalejącą inflację, jeżeli jednak jesteś zdecydowany i zdeterminowany, aby rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu musisz przygotować zdecydowanie dużo pieniędzy oraz cierpliwości, a dla chcącego nic trudnego.