Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie?
Księga wieczysta to dokument, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Dowiemy się z niej, kto jest właścicielem działki, jakie jest przeznaczenie gruntu oraz czy znajdują się na niej jakieś budynki. W księdze zamieszczane są również wpisy na temat hipoteki i służebności. Może do niej zajrzeć każdy, kto zna jej numer, ale czy da się ustalić numer księgi wieczystej po adresie?
Do tego, że planując kupno działki, czy innej nieruchomości warto zajrzeć do księgi wieczystej, przekonywać nikogo raczej nie trzeba. Numer zazwyczaj udostępnia jej właściciel. Bywa jednak czasem i tak, że chcemy zapoznać się z księgą, zanim skontaktujemy się z właścicielem. Znamy lokalizację działki, więc pozostaje pytanie, jak sprawdzić księgę wieczystą po adresie.
Jak ustalić numer księgi wieczystej po adresie
Księgi wieczyste są jawne i udostępnione w systemie teleinformatycznym. Mówiąc wprost, można je w dowolnym momencie przeglądać przez internet. Wystarczy wejść na stronę http://ekw.ms.gov.pl, wpisać numer księgi i po chwili można zapoznać się z jej zawartością. Problem w tym, że o ile księga jest ogólnie dostępna, to sam jej numer — nie. Dlatego wyszukiwanie księgi wieczystej po adresie, po numerze działki, czy po innych danych, kiedy nie znamy numeru kw, nie jest już takie proste.
Do niedawna nie było z tym większego problemu, gdyż na geodezyjnej mapie Polski w geoportalu, były zamieszczane najważniejsze informacje o działkach, włącznie z numerem księgi wieczystej. Urząd Ochrony Danych Osobowych uznał jednak, że po numerze kw można ustalić właściciela, zatem nie może on być publicznie udostępniany. Naruszenie przepisów o RODO wiąże się z wysokimi karami, dlatego, choć na forum wciąż trwa spór w tej kwestii, mocą decyzji Prezesa UODO numer księgi wieczystej w geoportalu został ukryty. Czy istnieją inne legalne metody na to, jak znaleźć księgę wieczystą po adresie?
Numery ksiąg wieczystych po adresie
Miejscem, gdzie możemy spróbować legalnie pozyskać numery ksiąg wieczystych po adresie, jest starostwo powiatowe. Ma ono w swojej strukturze wydział ds. geodezji i kartografii, który prowadzi Ewidencję Gruntów i Budynków zlokalizowanych na terenie powiatu. Dla każdej nieruchomości sporządza się operat ewidencyjny, który pośród innych danych zawiera również numer księgi wieczystej.
Każdy ma prawo wnioskować o udostępnienie operatu i w tym przypadku, aby go uzyskać potrzebny będzie numer ewidencyjny działki. Ten na szczęście nie jest objęty ochroną danych i bez problemu poznamy go za pomocą geoportalu — jak sprawdzić numer działki.
Uprzedzamy jednak, że i to nie jest do końca pewny sposób na to, jak ustalić numer księgi wieczystej po adresie. Przyczyną jest pewne ograniczenie wskazane w ustawie Prawo Geodezyjne i Kartograficzne. Choć operat ma prawo otrzymać każdy, to wyłączone z niego są dane właścicieli nieruchomości, o ile w ich ujawnieniu nie wykażemy interesu prawnego. Zamiar zakupu działki raczej nim nie jest, zatem wszystko zależy od starosty. To on decyduje o zakresie udostępnionych danych, zatem imię i nazwisko oraz adres właściciela nie będą ujawnione na pewno, ale z numerem księgi bywa różnie.
To zatem zgodny z prawem (choć nie zawsze stuprocentowy) sposób na to, jak znaleźć nr księgi wieczystej po adresie, gdy nie możemy uzyskać tego numeru od właściciela.
Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie
Istnieje jeszcze jedna metoda jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie. Oferują go strony, które na pierwszy rzut oka budzą zaufanie i za stosunkowo niewielką odpłatnością po ujawniają nr kw po adresie.
Przypomnijmy — znając adres działki, można sprawdzić w geoportalu ewidencyjny numer działki na mapie, który trzeba podać w starostwie, ale numeru kw tam nie znajdziemy. Mając na względzie wspomnianą wcześniej decyzję UODO oraz analizując obowiązujące przepisy, pojawiają się pewne wątpliwości, czy księga wieczysta po adresie to legalna metoda?
Zgodnie z art. 36 pkt 6 ustawy o księgach wieczystych i hipotece każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może ją bezpłatnie przeglądać w systemie teleinformatycznym.
Czy zatem firma, która proponuje odpłatną usługę: znajdź księgę wieczystą po adresie, działa zgodnie z prawem? Tym bardziej że na stronie oficjalnego Portalu Ministerstwa Sprawiedliwości znajdziemy informację, że przy przeglądaniu bazy ksiąg wieczystych nie ma możliwości korzystania z innych numerów oraz że danych z ewidencji nie udostępnia się firmom komercyjnym.
Geoportal działa na domenie rządowej gov, a musiał usunąć numery ksiąg, tymczasem serwery, z których udostępnia się te dane odpłatnie, znajdują się poza Polską. Do uzyskania nr księgi wieczystej po adresie z takiej strony, nie wystarczy kliknąć „wyszukaj księgę wieczystą po adresie”. Trzeba jeszcze wysłać płatny sms z polskiego numeru telefonu, czyli poniekąd te dane kupić. Czy jesteśmy gotowi ponieść ryzyko kary za bezprawne przetwarzanie nielegalnie pozyskanych danych? Pozostawiamy to do własnej oceny.