Mapy geodezyjne z numerami działek i granicami
Mapka działek pojawia się wśród niezbędnych dokumentów niemal przy każdej formalnej czynności dotyczącej nieruchomości. Do konkretnych przedsięwzięć typu kupno działki, uzyskanie pozwolenia na budowę, czy projekt zagospodarowania terenu, wymagane są aktualne mapy geodezyjne z numerami działek. Do ich sporządzenia potrzebne są z kolei wyrysy z mapy ewidencyjnej. Kiedy jednak interesuje nas tylko ogólnie sprawdzenie działki, wystarczy zajrzeć na geoportal. Czym więc się różnią poszczególne mapy?
Obszar całej Polski jest odwzorowany na Podstawowej Mapie Kraju, zwanej mapą zasadniczą. Naniesione są na niej ogólne granice działek, drogi, ukształtowanie terenu oraz jego uzbrojenie. Mapa ta ma charakter poglądowy i niestety nie jest zbyt często aktualizowana.
Jej rozwinięcie stanowią mapy ewidencyjne działek, które są prowadzone przez wydziały geodezji w każdym starostwie powiatowym. Mapa ewidencyjna zwana katastralną to zatem mapa z granicami działek, która uzupełnia mapę zasadniczą danego terenu i oprócz wspomnianych wcześniej informacji, zawiera także dane rejestrowe — numer działki, kontury budynków, czy klasę ziemi. Na jej podstawie sporządzane są jeszcze bardziej szczegółowe mapki geodezyjne, wymagane przy projektach, pozwoleniach czy innych oficjalnych działaniach.
Mapki geodezyjne do celów projektowych
Inwestycje budowlane planowane na działce będą wymagały uzyskania oficjalnego wyrysu z mapy zasadniczej i ewidencyjnej, na bazie których sporządza się mapy geodezyjne działek do celów projektowych. Choć z technicznego punktu widzenia zarówno mapa zasadnicza, jak i ewidencyjna, czy nawet wspomniana internetowa mapka działek online, są mapami geodezyjnymi, to jednak te do celów projektowych są szczególne.
Mapa ewidencyjna to, jak wspomnieliśmy wcześniej, fragment mapy zasadniczej, na który naniesiono dane katastralne. Nie zawsze jest więc ona aktualna i raczej nie wystarczy w przypadku, gdy chcemy wystąpić o pozwolenie na budowę, wydanie warunków zabudowy, zagospodarowanie działki czy zlecić sporządzenie projektu budowlanego. Do tych celów potrzebna jest nam bowiem aktualna mapa sytuacyjno — wysokościowa. Sporządza ją geodeta, dokonując stosownych pomiarów i porównując dane z otrzymanej mapy zasadniczej ze stanem faktycznym. Jeśli stwierdzi rozbieżności, nanosi odpowiednie korekty. Wprowadzone zmiany zgłasza następnie do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i dopiero po ich zaakceptowaniu mapa uzyskuje status mapy zasadniczej do celów projektowych. Przedstawia ona zazwyczaj projekt zagospodarowania działki i przylegającego do niej terenu.
Zła wiadomość jest taka, że mapka geodezyjna do celów projektowych jest ważna tylko do chwili wprowadzenia jakichkolwiek zmian w terenie. W sytuacji, gdy chodzi o działki budowlane, może to więc nastąpić dość szybko. Co prawda nie ma wskazanego konkretnego terminu ważności mapy, ale uznaje się, że wynosi on 3 miesiące. Mając więc na względzie, że za jej opracowanie pobierana jest opłata, raczej odradzamy zlecanie tego „na zapas”.
Mapa z numerami działek ewidencyjnych
Choć administracja państwowa nie zawsze nadąża za postępem technologicznym, to wiele zasobów kartograficznych zostało już przekształconych na format cyfrowy. Wniosek o udostępnienie określonej mapy z zasobów starostwa, w którym znajduje się ewidencja działek z danego terenu, także można złożyć elektronicznie. Mapę dostaniemy w wersji papierowej lub cyfrowej, na wybranym nośniku. Sprawy załatwiane w urzędzie wymagają zatem dopełnienia pewnych formalności, chwilę trwają i zwykle wiążą się z opłatą. Na szczęście w wielu przypadkach można sobie poradzić inaczej. Najprostszą drogą do poznania danych dotyczących interesującej nas działki jest goeportal. Mapa satelitarna z numerami działek dostarcza podstawowych informacji od ręki i bezpłatnie, po kilku kliknięciach. To interaktywna mapa online, na której naniesione są wszystkie plany działek w naszym kraju — ich granice, identyfikatory, charakterystyka terenu czy rodzaj gruntu, a dodatkowo informacje o tym, czy istnieje dla nich plan zagospodarowania terenu i instrukcja, w jaki sposób można go pobrać. Można się też wstępnie zorientować, jak wygląda teren wokół niej.
Obsługa geoportalu jest banalna i sprowadza się dwóch czynności: znajdź działkę i zapoznaj się z udostępnionymi informacjami.
Mapka geodezyjna online
Co istotne geoportal umożliwia różne sposoby przeglądania danych. Nie musimy nawet znać nr działki, gdyż możemy dowolnie przybliżać i przesuwać mapę, aż po prostu ją znajdziemy.
Początkowo widzimy całą Polskę, ale w miarę jej powiększania pojawia się coraz bardziej szczegółowa mapa z podziałem na działki. Gdy więc znamy lokalizację, w kilka chwil widzimy interesujący nas teren.
Gdy jeszcze bardziej zawęzimy obszar, schematyczna mapa gruntów zamieni się w mapę satelitarną, na której wszystko widać, jak na zdjęciu z lotu ptaka, a następnie pojawia się mapa z numerami działek ewidencyjnych.
Jeśli interesują nas jakieś konkretne parametry, możemy skorzystać z dostępnych wyszukiwarek. Przykładowo znając identyfikator działki, wystarczy wpisać go w okienku, aby przejść od razu do danej działki (jeśli nie znasz pełnego identyfikatora, a tylko nr działki, to tu podpowiadaliśmy jak znaleźć działkę po numerze).
Niezależnie od tego, w jaki sposób znajdziesz na mapie właściwą działkę, gdy ustawisz kursor nad nią i klikniesz, wyświetli się okienko z informacjami dostępnymi publicznie, takimi jak numer działki (to ostatnie cyfry identyfikatora), powierzchnie działek, rodzaj gruntu, czy dane organu, który odpowiada za prowadzoną dla nich ewidencję.
Dane uzyskane z geoportalu nie mają jednak mocy oficjalnych dokumentów, dlatego w pewnych sytuacjach, gdy prawo wymaga okazania odpowiedniej mapy, mapa z nr działek uzyskana online nie wystarczy. Wówczas wizyty w urzędzie nie da się uniknąć.